Електромобилите са извън бюджета на 99% от гражданите на България, електрическите тротинетки все повече привличат внимание и се ползват не само за забавление, но и за работа. Да, наистина пристигането с електрическа тротинетка не придава същата тежест в българското общество, каквато дава луксозната лимузина. Но използването й за ежедневния маршрут из града може да реши много проблеми и да даде независимост от нередовния и некомфортен градски транспорт..
Какви са плюсовете-xsiaomy и техните батерии sherescoot
Малките размери и електрическият мотор решават няколко проблема, които велосипедите например не могат. Предвижването с колело означава, че трябва да има осигурено място, където да го заключваме, за да не бъде отмъкнато от нечии сръчни ръце. А в по-горещите дни велосипедистите трябва и да имат къде да вземат душ. За сравнение скутерите се сгъват, тежат 10-12 килограма и могат винаги да бъдат около нас, като дори лесно влизат в автобуса, ако се наложи да бъдат комбинирани няколко вида транспорт. Използването им не включва физически усилия. Повечето модели могат да превозват ефективен товар от 100 км и имат пробег от около 20 километра при скорост до 25 км/ч, поради което не са подходящи за деца. Батерията се зарежда изцяло за не повече от 5 часа от стандартната контактна мрежа. Разходите за електричество са близки до нулата, като разходът на батериите е около 1 kWh на 100 км. Според данни на един от водещите онлайн магазини у нас emag търсенето на електротинетки у нас е зачестило през тази пролет. За първите 7 месеца на годината са били продадени 5 пъти повече такива артикула, отколкото през същия период на 2017 г.
Какви са проблемите
За сметка на това обаче малките им гуми трудно се справят с паветата, а вместо това изискват гладка и равна пътна настилка, каквато у нас меко казано не преобладава. Също така електрическият двигател, който е монтиран обикновено в една от гумите, има мощност от около 1 конска сила и не може да катери нанагорнища над 15°. А и поддръжката на електротротинетките у нас е затруднена. В магазините за велосипеди масово все още не са ги припознали като пазар, който да обслужват, поради което липсват налични резервни части, както и капацитет как да се сервизират при стандартни проблеми, като спукана гума например.
Как да изберем
При избор на такъв продукт всичко зависи от дневния пробег, който планираме да изминаваме с електротинетката. Най-скъпото, а и най-тежкото в нея са батериите. Тоест ако дневният маршрут е до 5 км в едната посока, то може купувачът да се спре и на леки версии до 7 км. Така ще може и по-лесно да го пренася, а и ще плати по-ниска цена.
Тежките тротинетки обаче освен повече пробег имат и два други плюса – по-стабилни са на пътя и могат да издържат на повече килограми натоварване. Най-голямото предлагане на скутери е онлайн, което означава, че тротинетката не може да бъде пробвана преди получаване. Затова е добре да помним, че потребителите в ЕС имат право на 14 дневен срок, в който да върнат стоката, закупена от интернет и да получат парите си, без да посочват причина за разваляне на сделката. В такъв случай обикновено се плащат разходите за доставката. Обикновено скутер втора ръка не е добра оферта, тъй като трудно могат да се прецени състоянието на батерията. Препоръчително е да се избират модели с минимум 6 месеца гаранция на батерията.
Поддръжка на батерията
Батерията е най-скъпият компонент на електротротинетките и затова изисква специално внимание. Обикновено позволява между 300 и 500 цикъла на зареждане. Добре е съхранението да става на закрито, далеч от пряка слънчева светлина и топлина, както и скутерът да е защитен от влага. Стремете се винаги да зареждате, преди зарядът в акумулатора да падне под 10%. Ако скутерът няма да се ползва известно време, преди това батерията трябва да бъде заредена на около 80%.
За финал ще споменем, че според закона за Движение по пътищата електрическите скутери попадат в категория L1e – моторни превозни средства с две колела и скорост до 45 км/ч и максимална мощност на електродвигателя 4 kW и би следвало да се регистрират в КАТ. Практиката показва, че към момента това правило по-скоро не се съблюдава стриктно, още повече че с велосипед, задвижван със собствена сила, могат да се развият повече от 45 км/ч
Nineboot, segaway, 18650, segaway max, sharescoot
БЕЗОпасност..